Historia szkoły.

Tutaj znajdziecie wszystkie odpowiedzi dotyczące historii naszej szkoły.

Ostatnia modyfikacja: 19.10.2004

 

 



Nasza  szkoła . . .

 

W 2004 roku minęło 18 lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy. To dobry moment na podsumowania i prześledzenie krok po kroku wszystkiego, co udało się wypracować i osiągnąć na przestrzeni lat działalności szkoły.

Myśl wybudowania SP Nr 4 – jako trzeciej szkoły na Osiedlu Młodych – narodziła się w 1972 roku. Opracowany wówczas przez Wydział Oświaty Powiatowej Rady Narodowej plan zakładał reorganizację szkolnictwa wiejskiego, jak również sieć szkół w mieście Świdnicy.

Budowę „ czwórki ”  rozpoczęto w 1984 roku.

 

 

W roku 1986 szkoła przypomina olbrzymi plac budowy, tonący w błocie i ilastej ziemi. Dyrektorem placówki zostaje mianowany 1 kwietnia 1986 roku mgr Jan Górski.

       Prace budowlane trwały. Zaangażowanie, wielka chęć i posiadanie nowej szkoły sprawiło, że mimo wielu trudności udało się dotrzymać terminu i zainaugurować ( tak, jak to było w planach ) 1 września 1986 r. nowy rok szkolny. W tym uroczystym dniu, prócz wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, wzięli udział zaproszeni goście i tłum rodziców. Uroczystość odbyła się na korytarzu szkolnym. Naukę w nowo wybudowanej szkole rozpoczęło 556 uczniów w 18 oddziałach klas I – III.

Integralną część Szkoły Podstawowej Nr 4 stanowiło przedszkole Nr 9, którego dyrektorem została Pani Krystyna Kościołek, a które nazwano „Bartek”. Swoją działalność rozpoczęło 1 września 1987 roku. Z zapisanych dzieci utworzono sześć grup, pracowano na dwie zmiany. Z czasem przedszkole stało się przedszkolem integracyjnym, do którego uczęszczały dzieci z wadami fizycznymi, autystyczne, z lekkim upośledzeniem oraz wszystkie te, które odroczono od realizacji obowiązku szkolnego. Swoją działalność zakończyło 31 sierpnia 1991 roku.

Równolegle uruchomiono stołówkę szkolną, która wydawała ponad 650 posiłków dziennie. W pierwszym roku pracy przyszły pierwsze sukcesy w konkursach przedmiotowych   i plastycznych, które stały się udziałem uczniów klas I – III.

W latach 1987 – 88 do klas I – IV dołączyły klasy starsze z SP Nr 2 i SP Nr 16, a wraz z nimi kolejne wyróżnienia, np. w Przeglądzie Twórczości Plastycznej czy Przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych. Trwa wyposażenie gabinetów przedmiotowych. W darze od Fabryki Wagonów „Świdnica” szkoła otrzymała pełne wyposażenie  sali lekcyjnej do nauki języków obcych.

Mimo że plan budowy zakładał także wybudowanie sali gimnastycznej i basenu, szkołę oddano do użytku bez tych obiektów, dlatego też zajęcia wychowania fizycznego odbywały się na korytarzach szkolnych i w pomieszczeniach przeznaczonych na szatnie. Dzięki wielu zabiegom doprowadzono do ukończenia budowy sali gimnastycznej i basenu.

W latach 1989 – 90 w szkole były już 42 odziały. Liczba uczniów wzrosła do 1327,        zaś nauczycieli do 100 i około 30 pracowników obsługi. Szkoła Podstawowa Nr 4 stała się największą szkołą w mieście.

Wraz z działalnością szkoły rozwijała się biblioteka szkolna. Na początku księgozbiór był nikły. Jednak wspólne wysiłki pracowników biblioteki, nauczycieli i rodziców doprowadziły do uzupełnienia księgozbioru. 2 października 1989 roku rozpoczęła działalność czytelnia i sala audiowizualna. Koniec roku szkolnego 1991/92 to już 9850 tytułów. Obecnie księgozbiór osiągnął ponad 15. 000 woluminów.

                            W latach 1992 – 97 szkołą kierowała dyrektor Ewa Haitner.

W styczniu 1993 roku ukończono budowę obiektu sportowego. W obecności władz miasta, kuratorium dyrektor Ewa Haitner dokonała uroczystego otwarcia sali gimnastycznej i basenu.

W latach 1993 – 97 nasza Szkoła zaznaczyła swoją obecność w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Nasi uczniowie niejednokrotnie zdobywali tytuł laureata. Dysponując dużym zapleczem sportowym, mogliśmy i na tym polu zdobywać laury.

 

 

                            We wrześniu 1997 roku stanowisko dyrektora SP Nr 4 obejmuje mgr Ryszard Chołko.

        W tym czasie rozpoczęto gromadzenie środków pozabudżetowych, aby unowocześnić szkołę, wyposażyć pracownię komputerową. W rezultacie w 1998 roku stworzono nowoczesną, z dostępem do internetu, pracownię komputerową. 

Lata 1998 – 99 to pierwsze wyraźne rezultaty wcześniej podjętych zadań do realizacji. Odnowiono korytarze, sale lekcyjne, a także skomputeryzowano placówkę. Rozwój bazy stworzył nauczycielom i uczniom dodatkowe możliwości do samorealizacji.

Wznowiono redagowanie gazetki „Mały Gad”, którą uhonorowano wyróżnieniem           w programie dla dzieci i młodzieży „ 5 – 10 – 15 ”. Do niewątpliwych sukcesów szkoły należą osiągnięcia sportowe naszych uczniów. We współzawodnictwie zajmujemy systematycznie wysokie lokaty na terenie miasta, regionu i całego województwa.

Szkoła nasza jest również znana z organizowania imprez sportowych o zasięgu regionalnym i wojewódzkim, a także okręgowym. Wymienić tu należy tradycyjne już turnieje pływackie i tenisa stołowego oraz Okręgowe Finały Turnieju Wiedzy Morskiej „Polska leży nad Bałtykiem”.

                            Od 1999 roku SP nr 4 funkcjonuje już jako sześcioletnia szkoła podstawowa.

        Jednym z ważnych elementów życia naszej placówki były obchody 15-lecia szkoły i wybór patrona. Po dwóch edycjach konkursu i wspólnym głosowaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców – na patrona szkoły wybrano Henryka Sienkiewicza.

W 2000 roku nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Trutnovie. Współdziałamy nie tylko na płaszczyźnie dydaktyczno – wychowawczej, ale także sportowej i kulturalnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W 2001 roku w „czwórce” zagrał IX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na sukces (zebraliśmy wówczas ponad 52.000 złotych) pracowaliśmy wszyscy: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie i ich rodzice. W czerwcu 2001 roku otrzymaliśmy odpowiedź na nasze starania o przyjęcie szkoły do Klubu Przodujących Szkół w Polsce. Po rozpatrzeniu przez wojewódzkie władze Stowarzyszenia Czynu Pomocy Szkole wniosek nasz został rozpatrzony pozytywnie.

W swej działalności szkoła dąży do wypracowania optymalnych warunków  wielostronnego rozwoju osobowości uczniów, stwarza warunki dla rozwoju zainteresowań        i talentów w różnych dziedzinach wiedzy i umiejętności. Osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze uczniów to podstawowy sens pracy szkoły. Na przestrzeni lat w szkole realizowane są różne formy rozwijające umiejętności i zainteresowania uczniów. Rokrocznie uczestniczymy nie tylko w zawodach sportowych, lecz także w konkursach przedmiotowych. Nasi uczniowie zdobyli pięciokrotnie wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dziecięcej w Słupsku.

W roku szkolnym 1999/2000 szkoła uzyskała II miejsce za najlepiej opracowany program dotyczący promocji zdrowia. Popularyzujemy wiedzę o zdrowiu, zajmując czołowe miejsca.

W 2003 roku gazetka szkolna „Mały Gad” zdobyła wyróżnienie w X Ogólnopolskim Konkursie czasopism szkolnych.

Uczestniczymy w konkursach ogłoszonych przez Urząd Miasta, a także w obchodach Dni Świdnicy, współtworzymy życie kulturalne środowiska lokalnego, organizując co roku „Festyn Rodzinny”.

Bibliotekarze szkoły byli głównymi inicjatorami miejskiego festynu zorganizowanego   w ramach obchodów „Dni Świdnicy” dla dzieci i młodzieży.

Na terenie szkoły organizowane są imprezy, wieczornice i koncerty przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, w tym rodziców uczniów szkoły.

Tradycją szkoły jest organizowanie konkursów: przedmiotowych, recytatorskich, literackich, plastycznych, teatralnych, wiedzy o książce, naszym regionie. 

Począwszy od 2000 roku uczestniczymy w Powiatowych Konferencjach, prezentując dorobek szkoły.

W roku szkolnym 2003/2004 udostępniono uczniom drugą pracownię komputerową. Dzięki temu naukę informatyki można było rozpocząć już w klasie 4.

W styczniu 2005 roku, po nawiązaniu współpracy z przedstawicielami Firmy BMW w Monachium szkoła wzbogaciła się o 50 jednostek komputerowych zbudowanych na bazie PENTIUM III. Sprzęt ten umożliwi utworzenie dwóch nowych pracowni komputerowych. Zostanie całkowicie wymieniona starsza pracownia i zorganizowana pracownia z 15 komputerami dla klas oddziałów I – III. Planuje się wzbogacenie czytelni o 10 jednostek komputerowych. Docelowo w szkole będą funkcjonowały 3 pracownie komputerowe.

Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu Pani Grażyny Słobodzian, mamy dziecka z klasy I naszej szkoły oraz Państwu Małgorzacie i Waldemarowi Nawrotowi – świdniczanom obecnie zamieszkującym w Niemczech.

Na przestrzeni lat działalności szkoła zyskała miano jednej z lepszej i największej szkoły naszego regionu, zaś wypracowane przez szkołę programy stworzyły możliwość indywidualizacji ucznia, rozwijania zainteresowań uczniów uczenia tolerancji przekonań i nabywania umiejętności do realizacji zamierzeń uczniów w dalszym toku edukacji .

Powrót do początku